Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2009648
    • Do końca roku: 255 dni
    • Do wakacji: 62 dni

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-20

    Imieniny: Agnieszki, Amalii


  • Kartka z kalendarza

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia/pracownika szkoły

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.

 1. Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować go od grupy i umieścić w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem min. 2 m odległości.

2. Pracownik, który stwierdzi niepokojące objawy u ucznia, natychmiast o tym fakcie informuje dyrektora szkoły /osobiście lub telefonicznie/, który podejmuje stosowne decyzje  o dalszym postępowaniu z uczniem.

3. Uczeń znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora szkoły.

 4. Uczniowi należy zmierzyć temperaturę ciała:

➢ jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy bezzwłocznie powiadomić rodziców ucznia, w celu odebrania dziecka ze szkoły i zobowiązać rodziców do skorzystania z teleporady medycznej,

➢ jeżeli pomiar termometrem bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,0°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną przyczynę takiego stanu i konieczność odebrania dziecka ze szkoły.

5. Rodzic, który zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u ucznia niepokojących objawów, jest zobowiązany do pilnego (w przeciągu 30 minut) odebrania ucznia ze szkoły.

6. Rodzic po odebraniu ze szkoły ucznia z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.

7. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący o podejrzeniu zakażenia ucznia.

8. Rodzice uczniów z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie, telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.

9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu i w miarę możliwości dezynfekcji.

10. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.

11. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

12. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.

 

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły.

  1. Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który podejmuje następujące działania:

➢ kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),

➢ zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,

➢ do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,

➢ o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.

2. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu i w miarę możliwości dezynfekcji.

3. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała każdego dnia przed rozpoczęciem pracy.

4. W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1).

 5. Pracownicy z objawami choroby nie mogą przychodzić do pracy.

6. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.

7. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

8. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.

Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie.

  1. Definicja KONTAKTU obejmuje:

➢ każdego pracownika szkoły/ucznia/rodzica/opiekuna prawnego ucznia, pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie      w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,

➢ rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,

➢ każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym co osoba chora.

2. Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:

➢ pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,

➢ poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarnoepidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,

➢ jeżeli w ciągu 10 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) - należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarnoepidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego, jak również poinformować o tym fakcie dyrektora szkoły.

  1. Pozostali pracownicy szkoły nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddani  zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne. Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.

 

Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły.

  1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego  o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu szkoły, zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
  2.  Dyrektor szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty.
  3. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  4. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
  5. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.

 

Postanowienia końcowe

1. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (wymienionych w części IV pkt.4) bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

2. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tarnowie: ul. Mościckiego 10, 33-100 Tarnów tel. (14)621-70-97 22

Osoba wyznaczona do kontaktu: p. Katarzyna Bratek (14) 688-65-33

e-mail: tarnow@psse.malopolska.pl

Godziny pracy: poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00

w poniedziałki dyżur w sekretariacie: 15:00 - 17:00

w soboty dyżur w sekretariacie: 7:00 - 13:00

Punkt informacyjny –

Sekretariat: poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00 tel. (+48 14) 621 70 97, 621 70 98 tel. sekr. (+48 14) 621 04 84 fax (+48 14) 621 75 43

Nr alarmowy  602 430 042 ( tylko w sytuacjach kryzysowych)

 

  Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, w którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.