• Odwiedziny: 2015260

Wycieczka do Dębna

Dnia 21 października 2015r. uczniowie klas IV-VI wyjechali do Dębna,aby uczestniczyć w zajęciach warsztatowych pt. „Kiedy giermek staje się rycerzem a dama wybranką” - o turniejowych tradycjach w rycerskim zamku w Dębnie.

Zajęcia odbyły się w salach zamku. Zwiedziliśmy Kaplicę, Sień Wojenną, Salę Rycerską, Salę Koncertową oraz Sień Wschodnią.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zobaczyć, jakie przedmioty były używane w walkach turniejowych, np. chorągwie, proporce, tarcze, topory, kopie broni drzewcowej . Dowiedzieli się również czym jest herb, jaka była jego rola i znaczenie oraz jak wyglądało przygotowanie giermka i pasowanie go na rycerza. Następnie pod uważnym okiem instruktorów, chłopcy, po złożeniu ślubowania i  pasowaniu na rycerzy, zaprezentowali  swoje umiejętności i sprawności podczas rozgrywek turniejowych. Zwycięzca  odebrał z rąk Damy Serca główne trofeum turniejowe – medalion z herbem Odrowąż. Na zakończenie „damy dworu”, czyli dziewczynki uczestniczące w zajęciach, zaprezentowały  wszystkim uczestnikom średniowieczne tańce.Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, niektórzy żałowali tylko, że nie zobaczyli „Białej Damy” krążącej po zamku. W związku z tym postanowiliśmy, że jeszcze tu wrócimy.