• Odwiedziny: 2007274

Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Narodowe Swięto Niepodległości - uroczysta akademia

11 listopada 1918 roku, kiedy w Europie dobiegła końca I wojna światowa, państwo polskie odrodziło się. Po 123 latach niewoli zaborów Polska powróciła na mapy Europy. Na pamiątkę tego wydarzenia 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
    Aby uczcić przypadającą w tym roku 97- rocznicę odzyskania wolności, 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczestniczyli w niej uczniowie klas III-VI szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjum. Przygotowany na tę okazję montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy III gimnazjum. Przy pomocy słów poetów, artystów i dowódców wojskowych uczniowie ukazali drogę Polaków do niepodległości. Droga ta prowadziła poprzez powstania zbrojne, opór wobec rusyfikacji i germanizacji, walki Legionów Polskich i innych oddziałów w czasie I wojny światowej, a także poprzez dyplomatyczne zabiegi polskich polityków i działaczy. Oprawę muzyczną akademii stanowiły pieśni patriotyczne i żołnierskie w wykonaniu uczniów naszej szkoły.