3.11.16 - Rzeszów, Łańcut

3 listopada uczniowie klas 4-6 i  1 klasy gimnazjum wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa i Łańcuta.  Pierwszym celem naszej podróży była stolica Podkarpacia. Spacerem przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną "Rzeszowskie piwnice".

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, gdzie zgodnie z programem zwiedziliśmy nowy terminal pasażerski. Uczniowie zapoznali się z historią Portu, służbami pracującymi na terenie Portu. Poznali warunki podróżowania, następnie krok po kroku pokonali „ścieżkę pasażera”: odprawę  biletowo – bagażową,  kontrolę bezpieczeństwa. Później  wszyscy przeszliśmy na Taras Widokowy i obserwowaliśmy lądowanie samolotu. Zwiedzanie portu lotniczego zakończyliśmy na  terenie Lotniskowej Służby Ratowniczo – Gaśniczej,  gdzie Lotniskowa Straż Pożarna omówiła zakres obowiązków Strażaków,  zaprezentowała  sprzęt i możliwości pojazdów gaśniczych.

Kolejnym punktem naszego programu był Zamek w Łańcucie. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Przewodnicy niezwykle barwnie opowiadali nam o właścicielach pałacu oraz zainteresowaniach magnackich rodów Lubomirskich i Potockich. Wielu wrażeń estetycznych dostarczył zwiedzającym spacer po parku urządzonym w stylu angielskim oraz wizyta w stajni i wozowni. Zobaczyliśmy w nich imponującą kolekcję pojazdów konnych po rodzinie Potockich. W Hali Zaprzęgowej mogliśmy podziwiać trofea - zwierzęta przywiezione przez ostatniego właściciela zamku z afrykańskiego safari. Wizyta w Łańcucie dostarczyła uczniom wielu wrażeń, ciekawych przeżyć oraz pogłębiła ich wiedzę na temat życia arystokratycznych rodów.

Pełni wrażeń i zmęczeni uczestnicy wycieczki wrócili do swoich domów.