• Odwiedziny: 1987262

Wycieczka do Bochni

25 stycznia 2018 r. przedszkolaki z grupy starszej z rodzicami, opiekunami i wychowawczynią odbyły wycieczkę do najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy jeszcze na powierzchni od obejrzenia najdłużej działającej maszyny parowej w kopalni na ziemiach polskich.

Punktualnie o godz. 10.20 pod bacznym okiem przewodników zjechaliśmy windą na głębokość 212 m. Pod ziemią na dzieci czekała już kolejka „Kuba”. Kiedy wszyscy zajęli miejsca w wagonikach, maszynista dał znak i kolejka pomknęła w kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. Dzięki stworzeniu multimedialnej trasy turystycznej, za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji, dzieci poznały średniowieczne techniki wydobywania soli, zwyczaje górnicze oraz dawne systemy wentylacyjne i transportowe. W Kaplicy świętej Kingi poznaliśmy legendę powstania kopalni soli w Bochni. Pani przewodnik z pomocnikami taszczyła „Wielką Księgę Podziemnych Zagadek”. Zadaniem dzieci było rozwiązywanie zagadek. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywały puzzle, które na końcu ułożyły. Wzięły również udział w zawodach sportowych zorganizowanych w komorze Ważyn, która znajduje się na głębokości 250 m. Potem dzieci bawiły się na placu zabaw i sali gimnastycznej oraz zakupiły pamiątki. Zmęczeni, ale bogaci w nowe informacje i doświadczenia po czterech godzinach udaliśmy się na powierzchnię i wyruszyliśmy w powrotną podróż.