Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 2008467
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-19

    Imieniny: Alfa, Leonii


  • Kartka z kalendarza

Szczegółowe zasady postępowanie podczas przyprowadzania dzieci do przedszkola i odbierania dzieci z przedszkola.

Procedura bezpieczeństwa dotycząca organizacji pracy
od 1 września 2020r. w Publicznym Przedszkolu w Gorzycach

w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Szanowni Rodzice!
 
Informujemy, że nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy 1 września. Z uwagi na pandemię koronawirusa organizacja pracy będzie nieco inna niż w minionych latach.

Dyrektor, nauczyciele i pracownicy  robią  wszystko, by dzieci bawiły się i uczyły  w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje.  Bardzo prosimy dokładnie zapoznać się z wytycznymi MEN i Procedurą funkcjonowania Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Otfinowie od 1 września 2020r. (na stronie szkoły).
Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u dzieci i pracowników przedszkola.
Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, zabawy z zachowaniem dystansu, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do przedszkola, regularne czyszczenie
i wietrzenie pomieszczeń. Na obecną chwilę zezwala się by dzieci w salach  nie  musiały nosić maseczek.

Szczegółowe zasady postępowanie podczas przyprowadzania dzieci do przedszkola i odbierania dzieci z przedszkola.

 

  1. Rodzice i opiekunowie przyprowadzają dzieci do godziny 8.15 (po godzinie 8:20 pracownicy muszą  wykonać inne niezbędne czynności związanie z zachowaniem reżimu sanitarnego, które będą uniemożliwiały odbiór dzieci). O godzinie 8.20 przedszkole będzie zamknięte. Prosimy, aby dzieci i opiekunowie  mieli założone maseczki. Dzieciom zostaną one zdjęte przed salą zajęć.
  2. Uruchomione są dwa wejścia do przedszkola:
  • dzieci z grupy młodszej będą wchodzić do przedszkola wejściem bocznym, natomiast dzieci starszej grupy wejściem z tyłu budynku.
  • rodzice nie wchodzą do budynku. Przy drzwiach żegnają się z dzieckiem
    i opuszczają  teren szkoły – przedszkola. Dzieci odbiera Pani woźna i odprowadza do szatni, a następnie do sali zajęć pod opiekę wychowawcy.
  1. Odbiór dzieci odbywać się będzie tak jak dotychczas według godzin zapisu.  Rodzice czekają przy drzwiach, dzieci przyprowadzać będą Panie wychowawczynie.
  2. Uprzejmie prosimy o dostosowanie się do  godzin przyprowadzania i odbioru dzieci. Powyższe ograniczenia są niezbędne, aby w pełni zapewnić Państwa dzieciom bezpieczeństwo poprzez zachowanie procedur czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń.
  3. Jednocześnie przypominamy, iż do przedszkola przyprowadzamy TYLKO DZIECI ZDROWE, bez objawów choroby (katar, kaszel, osłabienie, gorączka, zaczerwienione oczy, ból brzucha, biegunka itp.) W przypadku pojawienia się powyższych objawów,  natychmiast będziemy Państwa powiadamiać, oraz prosić o niezwłoczny odbiór  dziecka z przedszkola.
  4. Dzieci, których domownik odbywa kwarantannę lub przebywa w izolacji w warunkach domowych  nie mogą także zostać przyprowadzone do placówki.
  5. Dzieci przyprowadzane i odbierane są z przedszkola tylko przez zdrowe osoby, które nie przebywają na kwarantannie i nie mają kontaktu z nikim chorym lub przebywającym na kwarantannie.
  6. Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko z przedszkola musi być wyposażona
    w indywidualne środki ochrony osobistej takie, jak: maseczka, przyłbica lub inna osłona nosa i ust.
  7. Wyznaczony pracownik dyżurujący w szatni nadzoruje dziecko podczas przebierania
    w szatni i przeprowadza do wyznaczonej grupy.
  8. W okresie zagrożenia epidemicznego obowiązuje zakaz przynoszenia do przedszkola zabawek i innych przedmiotów za wyjątkiem ubrań na zmianę. Zakaz ten nie dotyczy w uzasadnionych przypadkach dzieci posiadających orzeczenie
    o potrzebie kształcenia specjalnego.
  9. Zapasowe ubrania powinny być wcześniej uprane, uprasowane i umieszczone w worku, a w drodze do przedszkola spakowane w plastikową torbę. Pracownik odbiera od rodzica worek, a zewnętrzną torbę oddaje rodzicowi.
  10. Po odebraniu dziecka należy niezwłocznie opuścić teren przedszkola. Zabronione jest wchodzenie na teren placu zabaw.
  11. Kontakt rodzica z nauczycielem możliwy jest poprzez ustalone w danym oddziale kanały komunikacyjne takie jak, np.: e-mail, komunikatory społeczne, telefon udostępniony przez nauczyciela, lub telefon do przedszkola.

 

Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w salach zabaw,  podczas zajęć w przedszkolu.

  1. Dzieci z poszczególnych grup w miarę możliwości przebywają w jednej sali w ciągu całego dnia.
  2. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego dzieci nie będą myły zębów w przedszkolu.
  3. Organizacja wydarzeń, takich jak konkursy, teatrzyki, uroczystości, będzie możliwa, o ile uda się je zorganizować z zachowaniem obowiązujących procedur i wytycznych GIS oaz po uzyskaniu zgody dyrektora.
  4. Wyposażenie sal dydaktycznych zostaje ograniczone. Dzieci mają do dyspozycji zabawki i pomoce dydaktyczne, które można skutecznie zdezynfekować. Zabawki typu puzzle układanki, książeczki są po każdorazowym użyciu odkładane, na co najmniej 2 dni.
  5. Nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć sprawdza, czy wszystkie przedmioty i zabawki, które nie nadają się do dezynfekcji zostały usunięte z sali.
  6. Po wejściu dziecka do grupy, nauczyciel lub pracownik obsługi udaje się z dzieckiem do łazienki i dopilnowuje, aby dziecko prawidłowo i skutecznie umyło ręce.
  7. Pracownicy w miarę możliwości utrzymują dystans w kontakcie z dzieckiem, starają się komunikować z dziećmi za pomocą gestów i słów.
  8. Nauczyciel jest zobowiązany wyjaśnić dzieciom obowiązujące w przedszkolu zasady bezpieczeństwa i przyczynę ich wprowadzenia.
  9. Nauczyciel zapoznaje dzieci z techniką właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci umieszczonej w widocznych miejscach w łazience oraz pokazują, jak zasłaniać usta przy kichaniu i kaszlu.
  10. Nauczyciel zwraca uwagę, aby dzieci często i dokładnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
  11. Nauczyciel bądź pracownik obsługi nadzoruje prawidłowy sposób mycia rąk przez dzieci.
  12.  Nauczyciel odpowiada za taką organizację przestrzeni w sali, aby ułatwiała dzieciom zachowanie dystansu podczas zabawy i innych czynności.
  13. Zabawki i pomoce dydaktyczne i sprzęty dotykane przez dzieci są regularnie dezynfekowane.
  14. Sale zabaw są regularnie wietrzone, co najmniej raz w ciągu godziny.
  15. Nauczyciel decyduje o tym, ile dzieci może jednocześnie korzystać z toalety tak, aby zostały zachowane wymogi określone w wytycznych (w zależności od wielkości łazienki i ilości kabin).

 

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pobytu na placu zabaw.

  1. W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych dzieci przebywające
    w przedszkolu korzystają z pobytu na placu zabaw.
  2.  Za kontrolę stanu placu zabaw przed wyjściem dzieci oraz za dezynfekcję sprzętów po każdorazowym pobycie dzieci na placu zabaw odpowiadają dozorcy.
  3. Grupy wychodzą na plac zabaw zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

Zasady dotyczące organizacji żywienia.

  1. Przedszkole zapewnia dzieciom dwa posiłki w ciągu dnia: śniadanie i obiad.
  2. Poszczególne grupy spożywają posiłki w stołówce, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
  3. Po każdej grupie stołówka będzie dokładnie wietrzona, a blaty stołów i krzesełka będą dezynfekowane.
  4. Posiłki będą porcjowane, każde dziecko otrzymuje swoje danie na osobnym talerzu.
  5. Posiłki wydawane będą o stałych porach.
  6. Naczynia po posiłkach będą myte z użyciem detergentów, a następnie wyparzane.
  7. Przy przygotowywaniu posiłków stosuje się zasady określające warunki higieniczne wymagane przepisami prawa, które regulują organizację żywienia zbiorowego, a dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności obowiązujące w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego.
  8. Pracownicy obowiązkowo dezynfekują ręce przy każdorazowym wejściu do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki.
  9. Pracownicy kuchni przy przygotowywaniu posiłków pracują w przyłbicach lub maseczkach.
  10. Należy w miarę możliwości zachować 1,5 m. dystansu między poszczególnymi stanowiskami pracy.
  11. Pracownicy regularnie myją ręce, w szczególności w następujących sytuacjach:
  • przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona, a także przed kontaktem z czystymi naczyniami;
  • po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
  • po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;
  • po zakończeniu czynności czyszczenia i dezynfekcji sprzętów;
  •  po skorzystaniu z toalety;
  • po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa oraz po dotykaniu twarzy i oczu;
  • po jedzeniu, piciu.
  1. Pracownik odbierający produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakłada rękawiczki.    
  2. Należy unikać bliskiego kontaktu z osobą dostarczającą towar do placówki zachowując bezpieczną odległości, co najmniej 1,5 m.
  3. Towar dostarczany do magazynu w miarę możliwości powinien być pozostawiony na 24 h w bezpiecznym miejscu w celu częściowej dezaktywacji wirusa. Po tym czasie należy niezwłocznie wyrzucić opakowania zbiorcze, a ręce umyć i zdezynfekować.
    W przypadku opakowań plastikowych i towarów w szczelnie zamkniętych opakowaniach foliowych należy je zdezynfekować i odłożyć w czyste, bezpieczne miejsce.
  4. Po przyjęciu każdorazowym przyjęciu dostawy należy umyć i zdezynfekować ręce.
  5. Po zakończonej pracy personel kuchenny myje i dezynfekuje blaty kuchenne oraz inne sprzęty kuchenne.

 

Szczegółowe zasady dotyczące organizacji pracy w okresie zagrożenia epidemicznego.

  1. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do zapoznania się z niniejszą procedurą
    i  przestrzegania jej postanowień.
  2. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję.
  3. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do dezynfekcji rąk i pomiaru temperatury niezwłocznie po wejściu do przedszkola.
  4. W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla zakażenia koronawirusem (tj. duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
  5. Wszyscy pracownicy przedszkola bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki dezynfekują dłonie, a w czasie pracy regularnie myją i odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
  6.  Organizacja pracy w okresie zagrożenia epidemicznego może zakładać zmianę godzin pracy, a także zakresu obowiązków poszczególnych pracowników.
  7. Pracownicy pracują na wyznaczonych im stanowiskach pracy i nie przemieszczają się bez wyraźnej konieczności oraz ograniczają do niezbędnego minimum kontakty
    z innymi pracownikami. W każdej przestrzeni zachowują między sobą dystans społeczny, wynoszący minimum 2 m.
  8. Pracownicy na terenie placówki mają obowiązek zakrywania nosa i ust. W przypadku bliskiej interakcji z dzieckiem pracownik ma obowiązek zakrycia nosa i ust oraz założenia fartucha oraz jednorazowych rękawiczek.
  9. Dyrektor przedszkola zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej, tj.: rękawiczki, maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne i środki do dezynfekcji.
  10. Dyrektor udziela pracownikom instruktażu właściwego stosowania środków ochrony osobistej oraz udostępnia instrukcje właściwego zakładania i zdejmowania rękawiczek i maseczek ochronnych.
  11. Wyznaczeni pracownicy, co najmniej dwa razy dziennie dezynfekują ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe tj. poręcze, klamki, włączniki oraz powierzchnie płaskie oraz dokumentują te czynności na kartach czystości.
  12. Wyznaczeni pracownicy przeprowadzają bieżącą dezynfekcję toalet, nie rzadziej niż dwa razy dziennie.
  13. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

 

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia objawów choroby
u wychowanka lub pracownika.

  1. Gabinet logopedy został wyznaczony do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe.
  2. Pomieszczenie to wyposażono w fotel, koc oraz środki ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji.
  3. W przypadku wystąpienia objawów infekcji u pracownika, jest on natychmiast odsuwany od pracy i ma obowiązek zgłosić się do lekarza.
  4. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów infekcji u dziecka nauczyciel informuje o tym fakcie dyrektora lub osobę zastępującą.
  5. Dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy, a wyznaczony przez dyrektora pracownik udaje się z dzieckiem do izolatorium.
  6. Wychowawca lub wyznaczona osoba, jak najszybciej kontaktuje się z rodzicami lub opiekunami prawnymi dziecka.
  7. Rodzic (lub inna osoba upoważniona do odbioru) jest zobowiązany odebrać chore dziecko w ciągu godziny od poinformowania go o wystąpieniu objawów choroby.
  8. Nauczyciel grupy, w której nastąpiło zachorowanie, w miarę możliwości organizacyjnych, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana.
  9.  Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną, przyłbicę, fartuch i rękawiczki.
  10. Rodzic ma obowiązek pozostawać w kontakcie z przedszkolem i informować o sytuacji dotyczącej stanu zdrowia dziecka.
  11. W przypadku potwierdzenia przez służby sanitarne wystąpienia zakażenia koronawirusem u wychowanka lub pracownika przedszkola, dyrektor zawiadamia organ prowadzący i Kuratorium Oświaty o zagrożeniu epidemiologicznym w placówce.
  12. Dyrektor ściśle współpracuje ze służbami sanitarnymi i wdraża zalecane przez nie procedury.
  13. Dyrektor nadzoruje przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych przez pracowników przedszkola i dzieci.
  14. Dyrektor powiadamia rodziców lub opiekunów prawnych dzieci o zagrożeniu epidemiologicznym w przedszkolu, zaleceniach służb sanitarnych i wdrożonych procedurach.

 

Postanowienia końcowe.

  1. Procedura bezpieczeństwa obowiązuje w przedszkolu od dnia 01.09.2020 r. do czasu jej odwołania.
  2. Procedura będzie dostępna na stronie internetowej ZSPiP w Otfinowie.
  3. Wszelkie zmiany w procedurze będą na bieżąco wprowadzane.