• Odwiedziny: 2013787

Młodzi i odpowiedzialni

W ostatnich dniach grupa „Młodych i Odpowiedzialnych” z naszej szkoły w liczbie 15 osób wzięła udział w dwudniowych warsztatach w ramach projektu „Akademia Młodych Liderów Zmian Lokalnych” finansowanego z Funduszu Inicjatywy Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Ewa Piotrowska.

Pierwszego dnia (piątek, 10.06.2011) nasi uczniowie zagrali w grę symulacyjną  o nazwie "Rybi Interes”. Gra, została zaprojektowana w celu ukazania problemów z eksploatacją zasobów naturalnych w warunkach konkurencji. Dzięki niej można szukać sposobów uniknięcia pułapki nadmiernej eksploatacji zasobów, którą często nazywa się „tragedią wspólnych dóbr" (tragedy of the commons). Gracze reprezentują zarządy firm rybackich i podejmując decyzje związane z rozwojem firmy wpływające w istotny sposób na środowisko. Wyzwaniem dla graczy jest odniesienie sukcesu w długim okresie, czyli osiągnięcie trwałego rozwoju. Ewentualna porażka w grze uświadamia wartość i konieczność współpracy przy korzystaniu ze wspólnych dóbr o ograniczonych zasobach. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zangażowaniem podczas trwania całej gry. Nie zabrakło też czasu na podsumowanie i wyciagnięcie wniosków.

W drugim dniu warsztatów (poniedziałek, 13.06.2011) zaprezentowano uczestnikom zasady tzw. iStypendium - programu stypendialny utworzonego i wspieranego przez lokalną społeczność w celu ukazania młodym, jak skutecznie działać w swoim środowisku lokalnym oraz w jaki sposób można wykorzystać swoje dotychczasowe osiągnięcia społeczne i ekologiczne. iStypendium.pl jest przyznawane społecznościowo - stypendysta logując się na stronie internetowej opisuje swój plan działania, a współmieszkańcy głosują na najlepsze pomysły, które przyczynią się do zmiany ich otoczenia, środowiska, postaw innych. Następnie wysyłając sms-a na podany przez stypendystę numer, mieszkańcy współtworzą budżet lokalnego funduszu stypendialnego. Nasi uczniowie to potencjalni iStypendyści. W ramach programu można ubiegać się o stypendium w wysokości 380 zł miesięcznie. W poniedziałkowej części warsztatów uczniowie wykonywali specjalne przygotowane zadania, a następnie dzielili się swoimi pomysłami i przemyśleniami z grupą. Całe warsztaty sprzyjały rozwojowi kreatywności, otwartości oraz umiejętności współpracy.