• Odwiedziny: 2014853

Ośrodek Spotkania Kultur – Dąbrowa Tarnowska

W środę 1 października 2015 roku klasa I gimnazjum uczestniczyła w wycieczce klasowej do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Około godziny 9.00 wszyscy uczniowie klasy I, w sumie 25 osób, wyruszyło spod budynku szkoły w Otfinowie w kierunku niedaleko położonej Dąbrowy Tarnowskiej.

Głównym celem naszego wyjazdu była integracja naszego „nowego” zespołu klasowego podczas zwiedzania monumentalnej synagogi chasydzkiej z drugiej połowy XIX wieku. Dzięki niedawno przeprowadzonemu generalnemu remontowi mogliśmy zwiedzić odrestaurowane pomieszczenia dawnej bożnicy oraz podziwiać bogatą polichromię z obrazami biblijnych miejsc, miast, zwierząt, instrumentów muzycznych oraz znaków zodiaku. Słuchając pani przewodnik dowiedzieliśmy się w jakim celu budowano synagogi, poznaliśmy symbol czasów mesjańskich Lewiatana, usłyszeliśmy niezwykłą historię ocalenia najważniejszego tekstu i największej świętości judaizmu – Tory, która obecnie znajduję się w synagodze dąbrowskiej oraz zapoznaliśmy się z takimi pojęciami jak: bima (kazalnica), aron ha-kodesz (drewniana szafa, w której przechowywano Torę, symbolizująca Arkę Przymierza) czy mykwa (łaźnia żydowska). Następnie zwiedziliśmy dwie wyższe kondygnacje budynku, gdzie znajdowały się dwa babińce. W tym miejscu mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim wykładzie na temat historii Żydów dąbrowskich oraz tradycji i kultury żydowskiej. Dzięki naszej sympatycznej pani przewodnik, z pewnością na długo w naszej pamięci zachowamy bardzo obrazowy opis pochówku zmarłych w kulturze żydowskiej i chrześcijańskiej.

Naszą pierwszą wspólną wycieczkę zakończyliśmy około godziny 12.30. Słoneczna pogoda i dobre humory towarzyszyły nam przez cały czas.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani przewodnik Karolinie za wiedzę i poczucie humoru, pani nauczycielce Jadwidze Dziubli za pomoc w organizacji wyjazdu, panu Pedagogowi za opiekę oraz panu Kierowcy za bezpieczny transport do Dąbrowy Tarnowskiej i z powrotem.

I klasa gimnazjum z wychowawczynią