• Odwiedziny: 1986786

AKCJA „BOOKCROSSING”

„UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI –
DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA”

AKCJA „BOOKCROSSING” W BIBLIOTECE SZKOLEJ W OTFINOWIE

Od  listopada 2016r. uruchamiamy w naszej szkole oficjalną akcję bookcrossingową.

W naszej szkolnej bibliotece będzie zorganizowany regał bookcrossingu dla uwalnianych książek. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przejrzenie swoich domowych księgozbiorów i przynoszenie ciekawych, przeczytanych książek do biblioteki. Jedną z propozycji działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa jest propagowanie idei Bookcrossingu.

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz popularniejszy w Polsce. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to uwalnianie książki.

Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać książkę w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają

Jak będziemy organizować BOOKCROSSING w naszej szkole?:

1. Reklamowanie idei Bookcrossingu poprzez ogłoszenia, plakaty, hasła informacyjne, ulotki oraz informacje na stronie internetowej.
  2. Uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej.
  3. Prezentacja multimedialna na temat idei Bookcrossingu.
  4. Tworzenie „magicznych półek” według przygotowanego regulaminu. Półki będą tworzone  na korytarzu przed biblioteką oraz w bibliotece.
  5. Organizacja Balu Andrzejkowego  z tematem przewodnim „Postaci z bajek lub innych książek” – listopad2016 roku.
  6. Ogłoszenie konkursu na logo Bookcrossingu  w styczniu 2017 roku.
  7. Wystawy, montaże słowno – muzyczne poświęcone książce i czytaniu.
  8. Konkursy literackie, plastyczne poświęcone idei bookrossingu, książce i czytaniu.
  9. Spotkania autorskie.

„DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA”

REGULAMIN TWORZENIA „MAGICZNYCH PÓŁEK”

1.Magiczne półki będą tworzone  na korytarzu przed biblioteką oraz w bibliotece.

2.Na półkach zostaną wyłożone książki, które uczniowie za zgodą rodziców przyniosą do szkoły w celu przekazania innym.

3.Oznakowane książki będą uwalnianie przez cały rok szkolny 2016/2017. Każda osoba (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły, rodzic) zainteresowana przeczytaniem książki może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić innym na magicznych półkach do ponownego przeczytania.

4.Na magicznej półce przed biblioteką szkolną zostaną również wyłożone książkido przeczytania dla rodziców.

5.Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki!

Regulamin udziału w akcji „bookcrossing”

1. Książki wyłożone na naszym bookcrossingowym regale są udostępniane za darmo każdemu chętnemu czytelnikowi; uczniom naszej szkoły, ich rodzicom, pracownikom i wszystkim gościom.

2. Wystarczy podejść do regału, znaleźć coś interesującego dla siebie i … zacząć czytać.

3. Z wolnego księgozbioru można korzystać  na miejscu, w obrębie szkoły lub zabrać książkę do domu.

4.  Po skończeniu czytania lektury odłóż swój egzemplarz na miejsce.

5. Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę.

6. Jeśli książka miałaby zostać z Tobą na zawsze, uzupełnij księgozbiór i za zgodą rodziców przynieś w to miejsce jakąś książkę od siebie. Zanim książka trafi na półkę, musi zostać oznaczona. Pamiętaj, przynieś ją najpierwdo szkolnej biblioteki!

7. Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu egzemplarze nie były zniszczone. Pomyśl, czy książka którą chcesz uwolnić (oddać) jest ciekawai godna polecenia. Takie powinny być wszystkie książki z naszego regału.

9. Dbamy o wszystkie „uwalniane” książki!

10.Darzymy Cię zaufaniem! Wierzymy, że będziesz odpowiedzialnie angażował się w naszą wspólną akcję.

Organizator: Jadwiga  Dziubla