• Odwiedziny: 2009238

Wycieczka „Kieleckie Skarby”

W dniu 8 maja br. uczniowie klas I-III oraz kilkoro z klasy IV pod opieką swoich wychowawczyń zwiedzali wspaniałe zabytki i ciekawe miejsca Ziemi Świętokrzyskiej.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

w Chęcinach, gdzie uczniowie miło i aktywnie spędzili czas, ucząc się poprzez zabawę. Na półtorej godziny wszyscy zanurzyli się w świat nauki i eksperymentów. Tutaj dowiedzieli się, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki, poznali pięć czynności życiowych człowieka,  które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie poznali czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie naszego ciała.

Drugim punktem wycieczki był tutejszy średniowieczny Zamek Królewski, którego historia sięga czasów króla Władysława Łokietka. Oglądając ruiny zamku w Chęcinach uczniowie wysłuchali jego bogatej i burzliwej historii. Pani przewodnik opowiadała uczniom o odbywających się w tym miejscu zjazdach z udziałem królów, o tym, że chęciński zamek był więzieniem po wojnie z Krzyżakami oraz służył jako skarbiec. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że na zamku mieszkała również słynna Królowa Bona, która według legendy  przed powrotem do Włoch przechowywała w Chęcinach swoje kosztowności i próbowała je wywieźć z kraju. Pokonując 109 stopni metalowych schodów, uczniowie znaleźli się na zamkowej wieży i z tego miejsca podziwiali niesamowitą panoramę Gór Świętokrzyskich.

Ostatnim celem wyprawy było zwiedzanie Jaskini Raj, gdzie wszyscy przeżyli wspaniałą lekcję przyrody. To najpiękniejsza wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin. Na niewielkiej powierzchni można było podziwiać niezliczoną ilość interesujących kolumn naciekowych, które pobudzały wyobraźnię dzieci. Jaskinia Raj jest też miejscem bytowania wielu gatunków nietoperzy.

Na zakończenie odbył się konkurs o koszulkę „Małego Podróżnika”, którego celem było sprawdzenie wiedzy o miejscach, jakie odwiedzili uczestnicy wyjazdu. Cenną nagrodę zdobyła uczennica klasy IV – Wiktoria Kania wykazując się dobrą pamięcią i wiedzą zdobytą podczas wycieczki do Chęcin.

Przed wyjazdem w drogę powrotną wszyscy zakupili pamiątki, które będą przypominać te piękne miejsca. Podczas całej wycieczki uczniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i przede wszystkim dobry humor.