• Odwiedziny: 2007766

Akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla upamiętnienia Jubileuszu Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Równo 100 lat temu nasze państwo powstało na nowo - odrodziło się po okresie niewoli zaborów.

Celem przygotowanej uroczystości było uczczenie pamięci wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Droga do niepodległości była długa i trudna, prowadziła przez lata represji i wyrzeczeń, walk narodowo-wyzwoleńczych, codziennej troski polskich rodzin o zachowanie ojczystego  języka i poczucia tożsamości narodowej.

Akademię przygotowali uczniowie klasy VII pod przewodnictwem wychowawczyni p. Ewy Wąż oraz p. M. Pluty i p. W. Pyterafa. W zaprezentowanym  montażu słowno-muzycznym z elementami prezentacji multimedialnej i materiału filmowego uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny; zaprezentowali utwory największych polskich poetów oraz pieśni patriotyczne i legionowe; ukazali piękno naszego kraju i przywiązanie Polaków do wolności.

W trakcie akademii nasza społeczność szkolna wzięła udział w Akcji „Dnia dla Niepodległej” pod Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wydarzenie to zorganizowane było pod hasłem: „9 listopada zaśpiewam hymn w szkole”. O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Po części artystycznej na uczniów klasy I szkoły podstawowej czekały 2 niespodzianki – upominki. Pierwsza to pamiątkowe zeszyty i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia Niepodległości (w ramach Akcji IPN „Mój pierwszy zeszyt”). Druga to wyprawki szkolne ufundowane przez Azoty w Tarnowie.

Uroczystość pełna akcentów patriotycznych dostarczyła nam wielu wzruszeń. Jesteśmy dumni z Naszej Ojczyzny i jej historii. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.