• Odwiedziny: 2030654

Imieniny: Augusta, Gizeli

Dzień Języków Obcych

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W SZKOLE W OTFINOWIE

„Jestem Europejczykiem – Dni Języków Obcych“

W drugim tygodniu grudnia Szkoła w Otfinowie zamieniła się w miejsce spotkania wielu kultur i języków, a wszystko za sprawą pierwszej realizowanej w Szkole innowacji pedagogicznej – „Jestem Europejczykiem – Dni Języków Obcych”. Adresatami innowacji byli uczniowie klas IV – VIII, a jednym z głównych celów jej wprowadzenia było promowanie korzyści płynących z uczenia się języków, wielojęzyczności, pokazanie różnorodności językowej i kulturowej Europy i nie tylko, a także motywowanie uczniów do samodzielnego poszukiwania, systematyzowania oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce, rozbudzanie ich kreatywności, a wszystko w ciekawy i niecodzienny sposób, z dala od przysłowiowej szkolnej ławki. Innowację napisały oraz koordynowały na terenie szkoły nauczycielki języków obcych: pani Dominika Macko i Ewa Piotrowska-Saracchini.

Obchody trwały 3 tygodnie i zakładały realizację szeregu mini projektów o charakterze interdyscyplinarnym. Na początku wychowawcy klas wraz z uczniami losowali jeden z krajów: Austria, USA, Hiszpania, Włochy, Grecja i Rosja. Każda z klas pod kierunkiem wychowawcy, ale we współpracy z nauczycielami przedmiotów takich jak: języki obce, muzyka, plastyka, technika, informatyka, geografia i WF, zajmowała się wykonywaniem szeregu zadań związanych z danym krajem:

1. Wykonanie oryginalnego wystroju klas, tak, aby, oddawał klimat wylosowanego kraju.
  2. Opracowanie plakatu w rozmiarze A1 promującego wylosowany przez siebie kraj.
  3. Przygotowanie potrawy regionalnej typowej dla danego kraju.
  4. Quiz wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.
  5. Przygotowanie i zaprezentowanie piosenki z wylosowanego kraju w oryginalnym języku.
  6. Prezentacja znanej postaci związenej z wylosowanym krajem.
  7. Przygotowanie tańca regionalnego typowego dla wylosowanego kraju.

Podczas wydarzenia finałowego, 9 grudnia 2019 r, uczniowie rywalizowali ze sobą w turnieju międzyklasowym. Nad ich zmaganiami czuwało jury, do którego zaproszono miedzy innymi przedstawicielki pobliskich bibliotek: z Żabna, pani Kamila Ryba oraz z Otfinowa pani Małgorzata Smolik. Walka była zacięta do ostaniej chwili, a jury nie miało łatwego zadania, gdyż poziom konkursów był nad wyraz wysoki. Ostatecznie przyznano 2 pierwsze miejsca – klasie VIII (Hiszpania) oraz VI (Grecja), na drugim miejscu uplasowała się klasa VII (Austria), a na trzecim klasa IV (Włochy).

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że innowacja zakończyła się pełnym sukcesem, a w szczególności Wychowawcom, Pani Dyrektor, Pracownikom Szkoły i Rodzicom.