• Odwiedziny: 2027637

Projekt innowacji pedagogicznej w ZSPiP w Otfinowie

"Edukacja przez szachy"

Turniej szachowy klasy IV - VIII 2024

Od października 2023 roku w naszej szkole, wśród klas IV - VIII rozpoczęto projekt " Edukacja przez szachy ". Gra w szachy przyspiesza rozwój intelektualny – szczególnie pozytywnie wpływa na doskonalenie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia. Uczy radzenia sobie z problemami, a także kształtuje osobowość.Szachy uczą logicznego myślenia, spokoju ducha, umiejętności przewidywania i planowania, kształtują zdolność koncentracji i analitycznego myślenia, zwiększa IQ i poprawia zdolności geometryczne, a w późniejszym wieku opóźnia proces demencji i ryzyko wystąpienia nagłego zaniku pamięci.Kiedy zacząć naukę gry w szachy? Najnowsze badania wskazują, że najlepszy wiek to…4 lata! Okazuje się, że wówczas dziecko jest już w stanie zrozumieć zasady gry oraz to, jak poruszają się konkretne figury i która jest najsilniejsza, a nawet - czym jest szach-mat.

Nasi uczniowie mogli poznawać zasady gry na lekcjach wychowawczych, następnie mogli korzystać z plansz na świetlicy szkolnej, gdzie pod opieką nauczycieli zagłębiali się w tajniki tej rozwijającej gry.

W grudniu 2023 rozpoczęły się pierwsze eliminacje pomiędzy chętnymi do wzięcia udziału w I konkursie szachowym w szkole.

02.02.2024 odbył się I Turniej Szachowy. Do finału dostali się : Martyna Wdowikowska, Aleksander Gut, Szymon Gawryś oraz Jakub Jaworski.

Finałowa czwórka walczyła o najwyższe trofeum.

Zwycięzcą turnieju został Szymon Gawryś!

II m-ce zajął Jakub Jaworski, III m-ce wywalczył Aleksander Gut, IV m-ce zajęła Martyna Wdowikowska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Elżbieta Tatarczuch