• Odwiedziny: 2020845

Wycieczka „Kieleckie Skarby”

W dniu 15 października br. uczniowie klas II-IV oraz troje z klasy I pod opieką swoich wychowawczyń zwiedzali wspaniałe zabytki i ciekawe miejsca Ziemi Świętokrzyskiej.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania rezerwatu przyrody nieożywionej Kadzielnia w Kielcach. Jest to jeden z najbardziej znanych  obszarów jaskiniowych w Górach Świętokrzyskich. Trzy jaskinie na Kadzielni – Odkrywców, Prochownia i Szczelina – udostępnione są do zwiedzania.  Pod opieką pani przewodnik wycieczkowicze podążali bezpieczną trasą turystyczną o długości ok. 140m. Uczniowie mogli zobaczyć na ścianach skalnych ślady organizmów sprzed milionów lat. Jaskinie te są miejscem bytowania cennych gatunków nietoperzy i pająków.

Drugim punktem wycieczki był tutejszy średniowieczny Zamek Królewski, którego historia sięga czasów króla Władysława Łokietka. Oglądając ruiny zamku w Chęcinach uczniowie wysłuchali jego bogatej i burzliwej historii. Pani przewodnik opowiadała uczniom o odbywających się w tym miejscu zjazdach z udziałem królów, o tym, że chęciński zamek był więzieniem po wojnie z Krzyżakami oraz służył jako skarbiec. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że na zamku mieszkała również słynna Królowa Bona, która według legendy  przed powrotem do Włoch przechowywała w Chęcinach swoje kosztowności i próbowała je wywieźć z kraju. Pokonując 109 stopni metalowych schodów, uczniowie znaleźli się na zamkowej wieży i z tego miejsca podziwiali niesamowitą panoramę Gór Świętokrzyskich.

Ostatnim celem wyprawy była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach, gdzie uczniowie miło i aktywnie spędzili czas, ucząc się poprzez zabawę. Uczestnicy wycieczki zanurzyli się w świat nauki i eksperymentów. Tutaj dowiedzieli się, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki, poznali pięć czynności życiowych człowieka,  które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie poznali czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie naszego ciała.

Przed wyjazdem w drogę powrotną wszyscy zakupili pamiątki, które będą przypominać te piękne miejsca. Podczas całej wycieczki uczniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i przede wszystkim dobry humor.