• Odwiedziny: 2032078

Historia Kłyża

Kłyż jest jedną z najstarszych wsi w powiecie, na północ od Otfinowa. Dawna wieś książęca o nazwie „Clis”, póżniej „Kłysz”. Po raz pierwszy została wymieniona w roku 1244, w układzie zawartym między księciem Bolesławem Wstydliwym, panem Kłyża, a Światopełkiem, dziedzicem Żelichowa. Układ dotyczył wówczas barci leśnych w lasach Kłyża i Żelichowa, niczym od siebie wówczas nie rozgraniczonych. Na podstawie tego układu o podziale barci, sporządzono w kilkadziesiąt lat później, w roku 1280, fałszywy dokument dokonanym jakoby poprzednio podziale majątkowym i rozgraniczeniu terenów obydwu wsi. W roku 1395 król Kazimierz Wielki potwierdził ów dokument z 1280r., przyjmując go w dobrej wierze za dokument autentyczny.