• Odwiedziny: 2032085

Legenda o Kłyżu

W odległych czasach, kiedy na terenie Kłyża zaczęli osiedlać się pierwsi mieszkańcy, zauważyli oni dziwne zjawisko. Z ziemi wystawały różne i niespotykane przedmioty, które budziły zainteresowanie. Jednak te tajemnicze obiekty, napawały mieszkańców strachem, a jednocześnie wzbudzały ciekawość. Upłynęło kilka wieków zanim rolnicy postanowili odkryć te niezbadane obszary. Po wielu nieudanych próbach okazało się, że były to kły mamutów. Od słowa „kły” powstała nazwa „Kłyż”. W okresie, gdy ludzie osiedlali się na tych terenach zaczęli uprawiać rolę. Zaobserwowali tu bardzo urodzajny gleby. Kiedy zasiali pierwsze zboża to w bardzo szybkim tempie zaczęły one kiełkować i wydawać obfite plony. Mieszkańcy bardzo cieszyli się tym zjawiskiem. W tym czasie nie mieli jeszcze nazwy swej osady. Wspólnie zdecydowali, ze od słowa „kiełkować” nazwą ją „Kłyż”.