• Odwiedziny: 2016858

21.03.2017 - Święto Matematyki

21 marca 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki. Tradycją już jest świętowanie takich dni jak Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka.

Postanowiliśmy więc choć w jednym dniu wyróżnić matematykę, w końcu to przecież „Królowa Nauk”. Chcieliśmy  udowodnić, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa, przy której można się pośmiać i miło spędzić czas.

Obchody święta matematyki miały charakter konkursu między klasami, osobno na poziomie szkoły podstawowej i osobno  dla gimnazjum. Składał się on z trzech etapów.

Podczas I etapu przedstawiciele każdej klasy rozwiązywali zadania  matematyczne przez internet. Drugi etap odbywał się w klasach i polegał na wspólnym rozwiązaniu krzyżówki matematycznej, zadań wymagających logicznego myślenia, a także ułożenia śmiesznego wierszyka na pole figury i scenki reklamującej matematykę.

Trzeci etap odbył się na sali gimnastycznej i składał się z  sześciu konkurencji. Jedna z nich polegała na wyborze  Królowej Matematyki spośród przedstawicielek każdej klasy. Pozostałe  konkurencje obejmowały prezentację uczniów w przebraniach zawierających „elementy matematyczne”, przedstawienie „mową ciała” ilustracji znanego twierdzenia matematycznego, opowiedzenie wiersza o liczbach mających szczególne znaczenie w matematyce, zareklamowanie matematyki i zaprezentowanie wymyślonej rymowanki ułatwiającej zapamiętanie wzoru na pole figury. Każda z konkurencji była przeplatana dowcipami matematycznymi opowiedzianymi przez uczniów  poszczególnych klasy. Przydzielono również punkty zdobyte w konkursie internetowym oraz za rozwiązane krzyżówki i zadania.W kategorii szkoły podstawowej zwyciężyła klasa VI, a w kategorii gimnazjum klasa II.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Nagrodą dla wszystkich uczestników były również pyszne cukierki, oraz miejmy nadzieję, miło spędzony czas.

Organizatorem Dnia Matematyki była pani Anna Bołtuć, która przygotowała poszczególne konkurencje i czuwała nad ich sprawnym przebiegiem.